Muhasebe Öğretmenleri

Muhasebe Kaynak Sitesi

Cu02122016

Last update04:25:37 AM

Hitap KurallarıHitap Kuralları

Kişiler arası ilişkilerde uyulması gereken kuralların başında, hitaplar gelir. Hitap etme, etkili söz söyleme, karşı tarafı etkileme anlamına gelir. İnsanlar öncelikle karşıdakinin kendisiyle nasıl bir üslupla ve ses tonuyla konuştuğuna bakar. İyi bir ses tonu ve yerinde kullanılan bir hitap, insanları onurlandırmak için etkili bir davranıştır.

Yönetici konumundaki kişilere mutlaka “bey”, “hanım” diye hitap edilmeli, asla tek başına adıyla hitap edilmemelidir. Bir başkasına yöneticiden bahsederken de aynı kurala uyulmalıdır. Bekleyen bir konuğa “İlknur şu an iş gezisindeler” ifadesi kullanımı yanlış olacaktır. Mesai arkadaşı dahi olsa bir başkasına bahsederken de mutlaka “İlknur Hanım, şu an iş gezisindeler efendim.” gibi saygı ve nezaket içeren ifadeler birlikte kullanılmalıdır.

Kurum ve kuruluş çalışanları yaş ve makam farkı gözetmeksizin hitap ederken “siz” diye hitap etmelidir. Yöneticiyle olan yakınlık veya akrabalık ilişkisi de, bu kuralı bozmamalıdır. İşini yapmakta olan bir kişiye (oğlum-kızım) diye hitap edilirse, onun (amcadayı) cevabından rahatsızlık duymak haksızlık olacaktır. O nedenle kurumlarda senli benli veya akrabalık içeren hitaplara yer yoktur. “Babam bugün toplantı yapacak.” ifadesi yerine “Ahmet Bey bugün toplantı yapacaklar” ifadesini kullanmak daha doğru olacaktır.

Her bir nezaket sözcüğü ayrı ayrı kullanılır. İki nezaket sözcüğü bir cümlede aynı anda kullanılamaz.

Örneğin; “sayın” sözcüğünden sonra ad ve soyad söylenir; ancak “bey”, “hanım” gibi başka bir nezaket sözcüğü kullanılmaz. “Sayın Soner AKTAŞ 19.45 uçağı ile Ankara’ya gelecekler, efendim.” veya “Bey” denilecek ise sadece “Soner Bey 19.45 uçağı ile Ankara’ya gelecekler, efendim.” denmesi yeterli olacaktır. Ayrıca “sayın” ifadesi makamdan sonra gelmelidir. “Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Çelik” gibi.

İsim söylenmeyecekse “Sayın” ifadesi makamdan önce kullanılır. “Sayın Profesör, Sayın Dekan, Sayın Genel Müdür” gibi. Astlar yöneticilerin isimlerini sayın ifadesi ile kullanacaklar ise, mutlaka ad ve soyadlarını birlikte kullanmalı, yalnızca adı veya soyadını kullanmamalıdır. Abdullah İstek adındaki yönetici ile görüşmek isteyen konuğa: “Sayın İstek henüz gelmediler efendim.” denmemeli. Bunun yerine: “Sayın Abdullah İstek henüz gelmediler efendim.” veya “Sayın Genel Müdürümüz henüz gelmediler efendim.” Denmesi daha uygun olacaktır.

Yönetim yaşamında vekil veya yardımcı unvanı taşıyan kişilere, eğer üstleri o an yoksa üst unvanla hitap edilmelidir. Genel müdür izne ayrıldığında yerine bakan genel müdür yardımcısına “Sayın Genel Müdürüm” diye hitap etmek kendisini mutlu edecektir.

 

Odasına girilirken amire makam unvanı ile hitap edilmelidir. Kapalı odaya girerken mutlaka kapı vurulmalı, içeriden “Girin” veya “Giriniz” sesi duyulmadan içeri girilmemelidir. “Günaydın sayın müdürüm, emrettiğiniz raporları getirdim.” gibi kısa ifadeler ile giriş nedeni belirtilmelidir. Odadan ayrılırken de mutlaka amirin izni alınmalıdır. “Sayın müdürüm başka bir emriniz yoksa, izninizle çıkabilir miyim?” diyerek odadan çıkılmalıdır.

Makamlar arasında cinsiyet ayrımı içeren ifadeler kullanılmamalıdır. Genel müdürün bayan olması durumunda “Sayın Genel Müdüre” denmez. Bayan yöneticiye de “Sayın Genel Müdürüm” denmesi daha doğru olacaktır.

Bulunulan ortamdaki kişilere isimleri ile hitap edilmelidir. İsimleri hafızada tutarak hitap etmek onlara verilen önemi göstermesi bakımından önemlidir. “Günaydın Murat Bey, nasılsınız?” gibi bir ifade Murat Bey’e kendisinin önemsendiği hissini verecek ve mutlu olmasını sağlayacaktır.

Resmi takdimlerde ve hitaplarda devlet adamlarına, diplomatlara, askeri ve mülki amirlere daima resmi ünvan veya rütbeleriyle hitap edilir, isimleri ile hitap edilmez. (Sayın Bakan, Sayın Vali, Sayın Belediye Başkanı, Sayın Garnizon Komutanı, Sayın Genel Müdür, Sayın Dekan vb.)

Karşınızdaki kişinin unvanı ve makamını bilmiyorsanız “sayın”,“efendim” , “hanımefendi” , “beyefendi” gibi toplumsal görgü ve nezaket ifadelerinden birini kullanabilirsiniz. “Hoş geldiniz efendim, nasıl yardımcı olabilirim?” gibi.

Yöneticinizin eşi, çocuğu gibi akrabaları ile yöneticiniz açısından önemli olan kişileri tanımak ve onlara uygun hitaplarda bulunmak, işinizi kolaylaştıracaktır. Karşımızdaki kişiye uygun bir şekilde hitap etmek nezaket ve görgünün vazgeçilmez bir kuralıdır. Günlük yaşamda çok rastlanan, amca, hala, teyze, abla gibi ifadeleri akrabalık ilişkisi dışında kalanların kullanması yakışık almaz. Böyle bir davranışı ancak görgüsüzlük olarak adlandırabiliriz. Hiç tanımadığımız insanlarla akrabalık bağı kurmaya çalışmamalıyız.

Onlara “hanımefendi, beyefendi, efendim” gibi hitaplarla nezaket ve görgü kuralları içinde çağdaş insanlar gibi davranmalıyız.

Samimi olmadığımız kişilere “sen” diye hitap etmemeliyiz. “Sen” ancak aralarında akrabalık, arkadaşlık, dostluk, sevgi ilişkisi bulunan kişilerin kullanacağı bir hitap tarzıdır. İş yerlerinde bu hitap tarzı asla kullanılmaz.

 

Hitap Ederken Dikkat Edilecek Noktalar

Karşıdakinin konuşması kesilmemeli

Bilgi sahibi olunmayan konular hakkında konuşulmamalı

Konuşma gereksiz yere uzatılmamalı

Ses tonu iyi ayarlanmalı

Jest ve mimiklerde aşırıya kaçılmamalı

Dili hatasız ve anlaşılır kullanmaya özen göstermeli

Gereksiz ve zamansız sorulardan kaçınılmalı

Konuğa onu can kulağı ile dinlediğimiz hissettirilmeli

Karşınızdaki kişiyi kendimizmiş gibi düşünmeli

Sinirli ve öfkeliyken iletişim kurmamaya özen gösterilmeli

Tartışma ve eleştirilere girilmemeli

Bilgilerin doğruluğu tekrar edilmeli

Önyargılı olmamalı

Sorular açıklıkla yanıtlanmalı

Beden dilini okumaya çalışılmalı

 

Büro Hizmetleri Dersi Konularına Geri Dönmek İçin >>> TIKLAYINIZYorumlar   

 
0 #1 BeyMüdür 19-09-2014 11:31
50 yaşındayım yine de hiç bilmediğim şeyler öğrendim yazınızdan.. teşekkürler
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile