Muhasebe Öğretmenleri

Muhasebe Kaynak Sitesi

Prş02112016

Last update04:25:37 AM

Bölüm Şefliği Nedir,Nasıl Olunur ?BÖLÜM-ALAN-ATÖLYE ŞEFLİĞİ NEDİR, NASIL OLUNUR ?

Bölüm şefliği meslek liselerinde veya çok programlarında liselerde mesleki bölüm olan her yerde kontenjanı yer almaktadır. Atölye şefliği de her bölümün olduğu yerde olmaktadır fakat tek sınıf varsa bölüm şefi yeterli olmaktadır.  Bu konu çok tartışılmakta ve yanlış anlaşılmaktadır bunu bir örnekle açıklamak istiyorum.

Örneğin; okulumuz meslek lisesi ya da çok programlı lisesidir. Okulumuzda dört bölüm yer almaktadır. Muhasebe bölümü, pazarlama bölümü, çocuk gelişimi bölümü ve büro yönetimi bölümü yer almaktadır.

 

Bölümlerimiz           Öğretmen Sayısı              Bölüm Laboratuvar Sayısı  

Muhasebe                     3                              2

Büro Yönetimi                2                              1

Pazarlama                     1                              0

Çocuk Gelişimi                0                              2

 

Muhasebe Bölümü; Muhasebe bölümünde 3 öğretmen bulunmakta ve iki tane Muhasebe bölümüne ait laboratuvar yer almaktadır. Bölüm şefliği için okul duyuru yapması gerekiyor ve isteyen öğretmenlerin dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir, eğer bölüm şefliğini düşünmeyen öğretmen varsa istemiyorum diye de bunu dilekçe ile belirtmelidir. Örnekte 3 öğretmenden ikisi bölüm şefliğini düşünüyor ve bir tanesi düşünmüyor. Bu durumda bu iki kişi rakip olmaktadır ve şeflik değerlendirme formunda kriter olarak kim üstünse o kişi bölüm şefi olmaktadır. Kriterde yüksek lisans, alınan taktir ve teşekkür belgeleri de etkili olmaktadır. Puanı en yüksek olan bölüm şefi olur. İki laboratuvar olduğu için 2. Öğretmende atölye şefi olur. Bölüm şefi haftada 10 saat, atölye şefi ise haftada 6 saat ek ders almaktadır.

Büro Yönetimi; iki öğretmenden birisi bölüm şefi olabilir eğer bir tanesi istemezse diğer öğretmenin başvuru yapması halinde kesin bölüm şefi olmaktadır. Tek laboratuvar olduğu için atölye şefi olmaz bölüm şefi hem bölümü koordine der hem de atölyeyi koordine etmektedir.

Pazarlama Bölümü; öğretmen var fakat atölye olmadığı için bölüm şefi ya da atölye şefi olamaz. Ama isterse idareninde uygun görmesi halinde çocuk gelişiminin bölüm şefi olabilir ve haftada 10 saat ek ders almaktadır.

Çocuk Gelişimi Bölümü; her bölümde bölüm şefi olacak diye bir şey yok öğretmen istemezse tek öğretmen bile olsa bölüm şefi olmaz.

Okul müdürünün onayından sonra ilçe milli eğitimin onayına sunulur, ilçe milli eğitimin onayından sonra il milli eğitim onaylarsa son olarak valinin onayına sunulur. Valilik oluru ile bölüm şefi olunur ve kişi bırakmadığı sürece bölüm şefi görevlendirmesi devam eder, mebbiste görünmektedir bölüm şefi görevlendirmesi vardır diye. Görev yeri değişirse otomoatik olarak bölüm şefliği düşmektedir.

 

Bölüm-Atölye-Laboratuvar Şefliği Hakkında Bilgi ve Belgeler aşağıda yer almaktadır.

 

YENİ Alan - Bölüm Şefliği Yıllık Çalışma Planı >>> AÇ 

Atölye - Laboratuvar Şefliği Yıllık Çalışma Planı >>> AÇ

Bölüm Şefliği Nedir, Nasıl Olunur ? >>> AÇ

Atölye ve Laboratuvar Şefliklerine İlişkin Yönerge >>> AÇ

Muhasebe ve Finansman Alan Şefliği Yıllık Egzersiz Çalışma Planı >>>AÇ

Bilgisayar Alan Şefliği Yıllık Egzersiz Çalışma Planı >>> AÇ

Alan/Bölüm, Atölye Ve Laboratuvar Şeflikleri Değerlendirme Formu >>>AÇ

Bölüm Şefliği İle İlgili Tereddüt Edilen Soru ve Cevaplar >>> AÇ

Bölüm Şefliği Başvuru Dilekçesi Örneğini >>> AÇ

 

  

BÖLÜM ŞEFLİĞİ sayfamız için >>> TIKLAYINIZ

 

Bölüm şefliği, atelye şefliği, atölye şefliği, bölüm şefi nasıl olunur, bölüm şefi ne iş yapar, bölüm şefi kaç saat ek ders alır, kimler bölüm şefi olur, bir okulda kaç bölüm şefi olur, muhasebe bölüm şefi, bölüm şefinin görevleri, bölüm şefi yönetmeliği, bölüm şefi rehber öğretmenlik yapar mı, atöyle şefi ne iş yapar, kimler atölye şefi olur, atölye şefi kaç saat ek ders alır, meslek öğretmeni kaç saat ek ders alırYorumlar   

 
0 #6 bölüm şefliğikaplan 29-01-2015 13:29
özel eğitim merkezinde (iş okulu)atölye öğretmeniyim.2 bölüm var benim bölümümde iki atölye var bölüm yada atölye şefliği nasıl uygulanır....
Alıntı
 
 
+1 #5 alan şefliği tekrarıayşen yüce 26-03-2014 12:18
alan şefi 2012 yılında okulda tek öğretmenken olmuş şuanda 3 branş öğretmeni daha geldik bizde n önce alan sefi olduğu için bizde alan sefi olmak istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz
Alıntı
 
 
0 #4 bölüm şefliğiASİYE 29-12-2013 11:25
Ben gıda teknolojisi öğretmeniyim. Meslek lisesine geldiğimde kimya öğretmeni gıda teknolojisi alanına vekaleten şeflik yapıyordu. Görevde olan müdür şefliği bana vermedi. Şunu merak ediyorum; alanın kendi öğretmeni varken başka bir bölümün öğretmeni bizim bölümde alan şefliği yapabilir mi?Bu arada arkadaşın şefliği bakanlıkça onaylandı.
Alıntı
 
 
+2 #3 nasıl oluyor ?nesrin 02-10-2013 11:50
bölüm şefi öğretmenim bilgisayarda ofis programlamayı bilmiyor ama şef olmuş nasıl oluyor ?
Alıntı
 
 
+1 #2 bölüm şefliğiAhmet 22-01-2013 10:50
Ben bölüm şefliğine başvuruda bulundum.Çalışm a Saatleriyle ilgili bilgi istiyorum ve bu çalışma saatlerinin geçtiği yönetmelik veya mevzuata nerden ulaşabilirim.Tş k ederim.
Alıntı
 
 
+1 #1 KalktıNazım 22-08-2012 20:59
Bölüm şefliği yeni düzenleme ile kalktı. Milli eğitim bakanlığı yayınladığı bir bildiri ile bölüm atölye şefliği adında herhangi birkadronun olmadığını ve teklif edilmemesi gerektiğini Mebbis üzerinden bildirdi.

Şu anda benim mebbiste görevlendirmem devam ediyor. Hangi maddeye istinaden böyle bir şey diyorsunuz. Muhasebeogretme nleri editörü
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile